Jak uzyskać wpis do RPWDL 2.0?
Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą obejmuje wszystkie podmioty udzielające świadczeń medycznych w Polsce. Oznacza to, że znajdują się w nim zarówno największe publiczne szpitale, jak i małe gabinety lekarskie. Jak uzyskać wpis do RPWDL i czy jest on obowiązkowy? Co warto wiedzieć o rejestracji? Sprawdź najważniejsze informacje.
Aktualizacja: Od 23 sierpnia 2024 nowe wnioski o wpisy obsługiwane są w systemie RPWDL 2.0. Wyjątkiem są wnioski dotyczące rejestrowania istniejącej w RPWDL 1.0 praktyki zawodowej na obszarze nowego organu rejestrowanego.
Wpis do RPWDL – dla kogo jest obowiązkowy?
Wpis do Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą jest obowiązkowy dla każdego podmiotu planującego rozpocząć świadczenie usług zdrowotnych. Według prawa nie można zatem otworzyć żadnej placówki medycznej – zarówno publicznej, jak i prywatnej – bez wpisu do RPWDL. Obowiązuje on tak samo indywidualną praktykę lekarską, jak i szpital. Poza lekarzami wpis do RPWDL muszą uzyskać również pielęgniarki i fizjoterapeuci. Szczegółową definicję podmiotu leczniczego określa ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654).
RPWDL 2.0 – Rejestracja do systemu oraz instrukcja składania wniosku
Wymagania stacji roboczej dla RPWDL
Obsługa RPWDL 2.0 wymaga komputera z dostępem do internetu oraz jednej z dwóch przeglądarek internetowych:
- Google Chrome
- Microsoft Edge
Oprócz tego należy mieć też zainstalowaną najbardziej aktualną wersję środowiska JAVA.
Zakładanie konta i składanie wniosku o wpis do RPWDL 2.0 - instrukcje
Aby poprawnie złożyć wniosek o wpis do RPWDL skorzystaj z jednej z instrukcji rządowych. Znajdziesz w nich szczegółowy opis wszystkich niezbędnych kroków.
Informacje o utworzeniu konta, logowaniu i migracji uprawnień znajdziesz w rozdziale "Logowanie i migracja uprawnień", strona 33.
Informacje o składaniu wniosków znajdziesz w rozdziale "Przygotowanie i składnie wniosku o wpis Podmiotu leczniczego do rejestru", strona 33.
Opłata za wpis do RPWDL – ile wynosi?
Zgodnie z literą prawa wpis podmiotu do rejestru podlega opłacie wynoszącej 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok, ogłaszanego w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wpis do rejestru. Za wpis praktyki lekarskiej należy uiścić opłatę w wysokości 2% ogłoszonej kwoty.
Przy składaniu wniosku o wpis praktyki lekarz musi uiścić następujące kwoty:
- za wpis do rejestru – 149 zł
- za zmianę wpisu w rejestrze – 74,50 zł
W przypadku podmiotów medycznych opłata wynosi:
- za wpis do rejestru – 745 zł
- za zmianę wpisu w rejestrze – 372,50 zł
RPWDL – rejestracja. Ile trwa?
Gdy wniosek zostanie rozpatrzony, Twoja działalność zostanie wpisana do RPWDL w ciągu 30 dni. Zaświadczenie potwierdzające uzyskanie wpisu otrzymasz drogą elektroniczną. Dokument ten nie wymaga podpisu ani pieczęci. Informacja o zarejestrowaniu w RPWDL zostanie automatycznie przekazana do CEIDG, co pozwoli Ci legalnie rozpocząć działalność. Co dalej? Możesz już przygotowywać się do przyjmowania pacjentów. Warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć dobry program do gabinetu lekarskiego czy skompletować odpowiednie wyposażenie.
Kontakt
Telefon kontaktowy: 19 239, dla dzwoniących z zagranicy +48 515 239 239
e-mail: rpwdl@cez.gov.pl