07 Grudzień 2023 | Zarządzanie gabinetem

Jak założyć gabinet lekarski? Rejestracja praktyki lekarskiej krok po kroku

Jeżeli planujesz otworzyć swój gabinet lekarski, niezbędne będzie spełnienie określonych wymogów prawnych oraz dopełnienie niezbędnych formalności. Co musisz zrobić i jakie dokumenty wypełnić, aby zarejestrować praktykę lekarską? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Spis treści

W jakiej formie może działać gabinet lekarski?

Na początek przyjrzyjmy się dopuszczalnym prawnie formom prowadzenia gabinetu lekarskiego. Są to:

  • indywidualna praktyka lekarska,
  • indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska,
  • spółka cywilna, jawna lub partnerska.

W przypadku indywidualnej praktyki lekarskiej oraz indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej mamy do czynienia – tak jak sugeruje nazwa – z jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG). Pierwszą z nich założyć może każdy lekarz, który posiada prawo do wykonywania zawodu (nie może być w nim zawieszony) i nie jest ograniczony w wykonywaniu określonych czynności medycznych przez okręgową radę lekarską. Założenie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej wymaga zaś uzyskania przez lekarza specjalizacji, z zakresu której świadczone będą usługi medyczne w gabinecie.

Spółkę może założyć dwóch lub więcej lekarzy. Każdego z nich obowiązują takie same wymogi (m.in. czynne prawo do wykonywania zawodu) jak przy zakładaniu indywidualnej praktyki. Rejestracja gabinetu lekarskiego jest możliwa również dla osób bez wykształcenia medycznego. Mogą one założyć Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (NZOZ). Właściciel takiego podmiotu jest zobowiązany dopilnować, aby usługi medyczne świadczyły w nim wyłącznie osoby uprawnione.

Najczęstszą formą prowadzenia gabinetu (zwłaszcza wśród lekarzy na początku swojej zawodowej drogi) jest jednoosobowa działalność gospodarcza, dlatego to na niej przede wszystkim skupimy się w artykule.

Lekarz Plus

Otwarcie gabinetu lekarskiego – wymogi, które należy spełnić

Wykształcenie i prawo do wykonywania zawodu są kluczowe do otwarcia praktyki lekarskiej, ale to oczywiście niejedyne wymogi, jakie specjalista powinien spełnić. Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej lekarz musi również:

  • dysponować pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne, wyposażonym w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiedni do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych, oraz posiadać opinię właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu warunków wymaganych przy udzielaniu określonych świadczeń zdrowotnych (sprawdź, jak urządzić gabinet zgodnie z przepisami),
  • uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
  • zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Jak założyć gabinet lekarski? Formalności krok po kroku

Jeżeli planujesz założyć gabinet w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, w pierwszym kroku należy złożyć wniosek o jej rejestrację w CEIDG. Aby założyć spółkę jawną lub partnerską, konieczne jest zaś zgłoszenie jej do KRS.

Obecne regulacje prawne upraszczają proces rejestracji JDG. Złożenie wniosku CEIDG-1 (w urzędzie lub drogą elektroniczną) pozwala bowiem uzyskać również numer REGON i NIP, a także pełni funkcję zgłoszenia płatnika składek do ZUS-u.

Wniosek CEIDG-1 – najważniejsze informacje

Jakie informacje należy uwzględnić we wniosku CEIDG-1? Jako wnioskodawca musisz wpisać swoje najważniejsze dane osobowe wymagane we wzorze dokumentu oraz adres zamieszkania. Następnie konieczne jest uwzględnienie danych Twojej firmy, takich jak jej nazwa, adres siedziby czy data rozpoczęcia działalności. Niezbędne będzie również uzupełnienie kodu PKD, który określa przedmiot prowadzonej działalności. Dla usług medycznych są to:

  • 86.21.Z – ogólna praktyka lekarska;
  • 86.22.Z – specjalistyczna praktyka lekarska;
  • 86.23.Z – praktyka lekarska dentystyczna;
  • 86.90.Z – pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej.

Wypełniając wniosek CEIDG-1, musisz zdecydować się na rodzaj opodatkowania działalności. Możesz wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), ryczałt lub podatek liniowy. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2022 roku zgodnie z przepisami Nowego Ładu przedsiębiorcy zakładający nową działalność nie mogą wybrać karty podatkowej jako formy rozliczenia. Kolejną ważną informacją jest fakt, że usługi medyczne zwolnione są z podatku VAT.

Wniosek CEIDG-1 jest rejestrowany w kolejnym dniu roboczym po jego złożeniu. W ciągu 1 dnia roboczego otrzymasz również NIP. Najdłużej, bo do 7 dni, należy czekać na nadanie REGON-u. Dopełnienie wszystkich tych formalności jest bezpłatne.

Wpis do RPWDL

Kiedy już Twój gabinet zostanie zarejestrowany jako JDG, kolejnym krokiem jest uzyskanie wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Sprawdź, jak uzyskać wpis do RPWDL krok po kroku. Uzyskanie wpisu do rejestru jest płatne – dla prywatnej praktyki lekarskiej opłata w 2023 roku wynosi 134 zł. Działalność zostaje wpisana do RPWDL w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Dopiero po uzyskaniu wpisu możesz otworzyć gabinet.

Rejestracja praktyki lekarskiej – co jeszcze warto wiedzieć?

Oczywiście urzędowe formalności to nie wszystko. Jest jeszcze kilka kwestii, którymi trzeba się zająć, zanim do Twojego gabinetu przyjdą pierwsi pacjenci.

  • Ubezpieczenie OC – wykupienie ubezpieczenia przez lekarza prowadzącego własną działalność jest obowiązkowe. Ma ono za zadanie pokrywać odszkodowania i inne świadczenia należne pacjentowi na skutek ewentualnego błędu medycznego.
  • Kasa fiskalna – obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy wszystkich lekarzy, którzy świadczą usługi medyczne w sposób tradycyjny, a więc przyjmując pacjentów w gabinecie. Wystawianie rachunku nie jest konieczne w wypadku teleporad oraz konsultacji online.
  • Program dla lekarzy – dobry program do gabinetu lekarskiego jest niezbędny do płynnej obsługi pacjentów i zarządzania placówką. Dzięki niemu możesz nie tylko uporządkować rejestracje, ale także wysyłać pacjentom powiadomienia SMS, wygodnie opisywać wizyty, sprawdzać leki w bazie, przyjmować płatności online czy układać grafiki dla personelu. Wszystkie te funkcje znajdziesz w programie Lekarz PLUS. Więcej przeczytasz w artykule Program do gabinetu lekarskiego – jakie powinien mieć funkcje?.
  • Strona internetowa – już na samym początku działalności warto zadbać o odpowiedni wizerunek gabinetu, a także dać się poznać pacjentom. Dobrym pomysłem jest stworzenie strony wizytówkowej. Taką opcję również znajdziesz w Lekarzu PLUS.