04 Grudzień 2023 | Prawo w medycynie

Naruszenie dobrego imienia lekarza w Internecie – jak postępować z nieprawdziwymi opiniami?

Coraz częściej w Internecie zdarzają się obraźliwe wpisy i niezgodne z prawdą opinie osób, które wykraczają poza ramy dozwolonej krytyki. Negatywne opinie pacjentów o lekarzu mogą godzić w jego cześć i godność, a także mogą podważyć jego reputację. Ze względu na globalny zasięg Internetu, nieprawdziwe komentarze o lekarzu mogą mieć znaczny wpływ na zainteresowanie wśród pacjentów. Co zatem zrobić, kiedy na nasz temat pojawi się złośliwy lub nieprawdziwy komentarz?

Spis treści

Jak ustalić autora obraźliwego wpisu w Internecie?

Autorzy wpisów często myślą, że są w Internecie anonimowi. Nic bardziej mylnego. Ustalenie danych osobowych nie jest łatwe, ale jest możliwe. Celem poznania tożsamości autora wpisu należy złożyć wniosek do administratora strony internetowej o udostępnienie adresu IP komputera, w tym również w miarę możliwości imienia, nazwiska i adresu, adresów e-mail, wskazując jakiego dnia i pod jakim nickiem dokonano wpisu. Warunkiem otrzymania tych danych jest wykazanie, że dane te są niezbędne do ochrony dóbr osobistych.

Jakie środki ochrony prawnej można zastosować?

Zanim sięgniemy po środki prawne, w pierwszej kolejności należy udokumentować niechlubne komentarze, które będą stanowić dowód w sprawie.

Istotne jest też jak najszybsze usunięcie danego wpisu, tak aby wyrządził nam jak najmniejszą szkodę. Drugim krokiem powinno być zatem zwrócenie się do wydawcy strony
z zawiadomieniem o bezprawnym charakterze wpisu – w trybie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i wnioskiem o jego usunięcie.

Obowiązujące przepisy prawa umożliwiają udzielenie ochrony prawnej z tytułu naruszenia dóbr osobistych (pozew o naruszenie dóbr osobistych). Lekarz może domagać się przed sądem m.in. zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia skutków naruszenia czy zadośćuczynienia.

Obraźliwy wpis może także wypełniać znamiona czynów zabronionych pod groźbą kary – przestępstw zniesławienia i zniewagi. Autor wpisu, stosując obelgi, wyzwiska czy przekleństwa przekracza granice dozwolonej krytyki. Przepisy prawa i postępowania karnego również chronią dobre imię lekarza.

Czym jest zniewaga, a czym zniesławienie?

Przestępstwo zniewagi (art. 216 § 1 Kodeksu karnego) polega na ubliżeniu innej osobie w jej obecności lub pod jej nieobecność, ale z zamiarem, by zniewaga do niej dotarła. Przykładem mogą tu być wyzwiska, gesty, obraźliwe rysunki, a nawet inne zachowanie.

Z kolei zniesławienie (art. 212 § 1 k.k.) to pomówienie, które prowadzi do poniżenia w oczach opinii publicznej lub narażenia pokrzywdzonego na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania stanowiska, zawodu lub danego rodzaju działalności.

Powyższe przestępstwa ścigane są z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że postępowanie musi zostać zainicjowane przez pokrzywdzonego. Zatem w gestii lekarza leży sporządzenie i przesłanie do sądu prywatnego aktu oskarżenia. W celu wniesienia takiej sprawy do sądu należy uiścić opłatę w wysokości 300 zł.

Nie należy zwlekać z podjęciem kroków prawnych. Karalność zniesławienia i zniewagi ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.

Jakie są prawa lekarza – pokrzywdzonego w sprawie karnej?

Aby poznać prawa lekarza – pokrzywdzonego w sprawie karnej, należy sięgnąć do przepisów kodeksu postępowania karnego. Poniższe wyliczenie ma charakter jedynie w ocenie autora podstawowy.

  1. Pokrzywdzony w procesie karnym ma prawo do ustanowienia pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego.
  2. Kolejnym prawem pokrzywdzonego jest prawo dostępu do akt sprawy.
  3. Lekarz jest także uprawniony do składania wniosków dowodowych, a także do udziału w czynnościach postępowania przeprowadzanych na jego wniosek oraz
    w czynnościach, których nie można powtórzyć na rozprawie.
  4. Prawem pokrzywdzonego jest również złożenie wniosku o naprawienie szkody lub zadośćuczynienia wyrządzonej krzywdzie.
  5. Istotnym prawem jest prawo do złożenia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia lub umorzeniu śledztwa lub dochodzenia.

Reakcja na komentarz naruszający dobra osobiste lekarza powinna być przede wszystkim szybka. Powszechnie wiadomo, że bardzo długo trzeba pracować na nieposzlakowaną opinię, a już jeden nieprawdziwy komentarz może zniszczyć renomę. Z każdego wpisu, który godzi w naszą reputację, należy wyciągać konsekwencje.

Autorka: adwokat Justyna Macias

adwokat-dla-lekarza.pl