Nowe zasady wystawiania L4. Co musisz wiedzieć o aplikacji mZUS?
Nowa aplikacja mZUS oznacza duże zmiany dla lekarzy i asystentów medycznych w zakresie wystawiania zwolnień lekarskich. Sprawdź, jakie są jej funkcje i co należy wiedzieć o nowych regulacjach.
Wystawianie L4 – nowe regulacje
Lekarze oraz asystenci medyczni upoważnieni do wypisywania zwolnień lekarskich muszą zapoznać się ze zmianami zapowiedzianymi przez ZUS. Nowe zasady dotyczą sytuacji, w których konieczne będzie wystawienie L4 w czasie, gdy główny portal PUE ZUS będzie niedostępny. Od 1 listopada 2024 roku alternatywne rozwiązanie w takich sytuacjach to aplikacja mobilna mZUS dla Lekarza, która ostatecznie zastępuje Pulpit Lekarza.
Jak działa aplikacja mZUS dla Lekarza?
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku wszystkie zwolnienia muszą być wystawiane elektronicznie (e-ZLA) za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Celem tej zmiany było usprawnienie komunikacji z ZUS i pracodawcami, a także możliwość dokładniejszej kontroli prawidłowości zwolnień. Kiedy PUE ZUS był niedostępny np. z powodu problemów technicznych, alternatywą okazywał się Pulpit Lekarza umożliwiający wystawienie zwolnienia w awaryjnej sytuacji. To rozwiązanie często powodowało jednak kłopoty z późniejszą synchronizacją danych po wznowieniu działania platformy.
Rozwiązaniem powyższych problemów ma być właśnie aplikacja mZUS dla Lekarza. Wystawione w niej dokumenty będą automatycznie synchronizowane z bazą danych po przywróceniu działania platformy ZUS, co znacząco zmniejszy ryzyko błędów i opóźnień.
Aplikacja mZUS dla Lekarza pozwala na wystawianie i anulowanie zwolnień lekarskich, przeglądanie szczegółów wystawionych wcześniej zaświadczeń, pobieranie danych pacjentów oraz składanie wniosków o rehabilitację leczniczą. Jest bezpłatnie dostępna na urządzenia z systemami Android i iOS, dzięki czemu zapewnia specjalistom większą elastyczność – umożliwia bowiem wystawianie zwolnień za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.
Nowe zasady obowiązkowe dla wszystkich
Niedostosowanie się do nowych zasad może powodować trudności w wystawianiu zwolnień w nagłych przypadkach, co przełoży się na opóźnienia w dostarczaniu pacjentom niezbędnych dokumentów. Dłuższy czas oczekiwania może m.in. utrudnić terminowe zgłoszenie niezdolności do pracy u pracodawcy czy opóźnić otrzymanie świadczeń chorobowych. Należy zawczasu zapoznać się z aplikacją mZUS dla Lekarza, aby być przygotowanym na nowe rozwiązanie, gdy PUE ZUS będzie niedostępna.