Porady dla lekarzy
Prowadzenie praktyki lekarskiej w pigułce – wszystko, co warto wiedzieć
Uzyskanie pełnego prawa wykonywania zawodu to dopiero początek kariery zawodowej, dlatego też tak istotny jest wybór formy wykonywania zawodu. Ze względu na bezpieczeństwo zarówno po stronie pacjentów, jak i lekarzy działalność lecznicza została poddana szczególnym unormowaniom. W niniejszym artykule omawiamy kwestie dotyczące praktyki lekarskiej.
Na czym polega działalność lecznicza?
Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także na promocji zdrowia oraz prowadzeniu działalności dydaktycznej (naukowej) lub badawczej.
Działalność lecznicza jest działalnością gospodarczą regulowaną w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, co oznacza, że rozpoczęcie jej wykonywania jest możliwe dopiero po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru (RPWDL).
Jakie są rodzaje praktyk lekarskich?
Zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej można wyróżnić indywidualne
i grupowe praktyki lekarskie. Indywidualne praktyki lekarskie są wykonywane w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, grupowe praktyki zawodowe mogą być wykonywane w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej.
Indywidualne praktyki lekarskie można podzielić na praktyki specjalistyczne i ogólne. Z kolei ze względu na miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych, wśród indywidualnych praktyk lekarskich można wyróżnić:
- Praktyki lekarskie ze stałym miejscem wykonywania działalności leczniczej
(z gabinetem), - Praktyki lekarskie wyłącznie w miejscu wezwania (działalność lecznicza jest świadczona w ramach wizyt domowych w miejscu przebywania pacjenta),
- Praktyki lekarskie wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy
z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład.
Zarówno lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską, jak i lekarz wykonujący zawód
w ramach grupowej praktyki lekarskiej będzie uznawany za przedsiębiorcę.
Jakie są wymogi prowadzenia praktyki lekarskiej?
Aby wykonywać działalność w formie praktyki lekarskiej, lekarz musi przede wszystkim posiadać nieograniczone prawo wykonywania zawodu. Przed rozpoczęciem działalności leczniczej należy dokonać wpisu do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców i do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).
W celu założenia jednoosobowej działalności gospodarczej lekarz może udać się do właściwego urzędu gminy lub miasta, lub wypełnić wniosek elektroniczny. Elektroniczny kreator w oparciu o podane dane sam przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego.
Każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek zawarcia odpowiedniej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).
Przepisy wymagają od przedsiębiorcy – lekarza prowadzącego praktykę lekarską m.in. posiadania kasy fiskalnej oraz wpisu do rejestru BDO.
Rejestr praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy – dentystów prowadzą okręgowe izby lekarskie właściwe dla miejsca wykonywania praktyki. Dla członków wojskowej izby lekarskiej organem rejestrowym jest Wojskowa Izba Lekarska.
Czy lekarz musi mieć swój gabinet?
Świadczenia zdrowotne mogą być udzielane bez stałego adresu. Jeśli indywidualna praktyka lekarska ma być wykonywana wyłącznie w miejscu wezwania albo wyłącznie w zakładzie leczniczym, lekarz nie musi dysponować pomieszczeniem, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne. W takim przypadku lekarz musi posiadać co najmniej miejsce przyjmowania wezwań i miejsce przechowywania dokumentacji medycznej oraz produktów leczniczych i sprzętu medycznego.
W pozostałych przypadkach lekarz musi także dysponować pomieszczeniem i urządzeniami odpowiednio przystosowanymi do udzielania świadczeń zdrowotnych, spełniającymi wymagania fachowe i sanitarne przewidziane dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Należy pamiętać, że lekarz musi dysponować tytułem prawnym do lokalu, w którym prowadzi działalność leczniczą. Uprawienia do lokalu można stwierdzić na podstawie umowy najmu, użyczenia albo dzierżawy, a jeżeli lekarz jest właścicielem danego lokalu – wypisem z księgi wieczystej. Brak tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej w CEIDG skutkować będzie wykreśleniem przedsiębiorcy z CEIDG, a w rezultacie – wykreśleniem z RWDPL.
Jak dokonać wpisu do RPWDL?
Lekarz może podjąć działalność w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej dopiero po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru działalności regulowanej – RPWDL.
Aby dokonać wpisu do RPWDL, wymagane jest założenie konta użytkownika w rejestrze. Wniosek o wpis do rejestru wykonujących działalność leczniczą składa się wyłącznie w formie elektronicznej, z użyciem podpisu elektronicznego. Wymagane jest uiszczenie opłaty, która obecnie wynosi 134 zł. Co do zasady organ obowiązuje 30 – dniowy termin na dokonanie wpisu do rejestru.
Podsumowanie
Bezpieczne i zgodne z prawem wykonywanie zawodu lekarza wymaga nie tylko stałego dokształcania, ale także stałego monitorowania norm prawnych. Cechą charakterystyczną wykonywania zawodu w formie praktyki lekarskiej jest udzielanie świadczeń zdrowotnych przez lekarza na własny rachunek i własną odpowiedzialność.
Autorka: adwokat Justyna Macias