21 Wrzesień 2023 | Marketing

Trudny pacjent - jak z nim rozmawiać?

Spis treści

Każdy lekarz prędzej czy później może trafić na pacjenta roszczeniowego, konfliktowego lub agresywnego. Przyczyny problematycznych zachowań są różne: lęk przed zabiegiem, braki w wiedzy, przykre doświadczenia czy po prostu zły dzień. Niezależnie od nich warto wiedzieć jak sobie radzić, kiedy Twój gabinet odwiedzi trudny pacjent.

Trudny pacjent 2

Kim jest trudny pacjent?

Praca lekarza nie jest łatwa. Zawód ten wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale też dużej wrażliwości i cierpliwości. Ta ostatnia cecha przydaje się zwłaszcza przy kontaktach z tzw. trudnymi pacjentami. Są to osoby, które swoim zachowaniem zakłócają pracę całej placówki. Problematyczni pacjenci często nie reagują na zalecenia, obrażają personel, są roszczeniowi, konfliktowi, a w skrajnych przypadkach nawet agresywni.

Jeżeli personel medyczny nie wie, jak radzić sobie w takiej konfliktowej sytuacji, najpewniej będzie ona narastać. To z kolei może doprowadzić do przykrych reperkusji jak obniżone morale całego zespołu, pogorszenie renomy gabinetu lekarskiego czy gorsze samopoczucie, które wpłynie na interakcję z innymi pacjentami.

Trudny pacjent w medycynie - przyczyny

Kontakt z lekarzem często wiąże się z dużym stresem. Nawet prosty zabieg czy zwykła konsultacja u co wrażliwszych osób może wywołać agresywne zachowanie. W ten niefortunny dla lekarza sposób pacjent rozładowuje nagromadzone emocje. Najlepiej więc już na początku wizyty wprowadzić atmosferę spokoju i zaufania. Ważną w tym rolę odgrywa dobrze poprowadzona komunikacja z pacjentem.

Inne możliwe przyczyny problematycznego zachowania pacjentów to:

  • różnice społeczne;
  • zbyt długie oczekiwanie na wizytę;
  • problem z realizacją recepty;
  • trudna sytuacja życiowa lub zawodowa;
  • brak należytej komunikacji ze strony lekarza (np. o przesunięciu wizyty);
  • lęk związany z chorobą lub dolegliwościami bólowymi.

Komunikacja z trudnym pacjentem - kilka uniwersalnych zasad

  • kontroluj emocje - spokój i opanowanie są kluczowe niezależnie od tego, jak "żywe" będzie zachowanie pacjenta. Jeżeli wdasz się w dyskusję lub wręcz odpowiesz jawną agresją nie tylko pogłębisz konflikt, ale też zaryzykujesz oskarżenie. Szczególnie kłopotliwy może być w tym przypadku tzw. pacjent roszczeniowy.
  • unikaj wulgarnego języka - podczas komunikacji z trudnym pacjentem ostrożnie dobieraj słowa. Unikaj języka wulgarnego, agresywnego lub takiego, który zdyskredytuje pacjenta. Zamiast tego odpowiadaj w grzeczny i opanowany sposób, ignoruj personalne zaczepki i zawsze trzymaj się tematu. Nie musisz oczywiście godzić się na inwektywy. Daj pacjentowi do zrozumienia, że oczekujesz szacunku, a wulgarne zachowanie nie doprowadzi do rozwiązania konfliktu.
  • niczego nie obiecuj - w medycynie nie ma pewników. Nigdy więc nie zapewniaj, że np. uda Ci się wyleczyć daną chorobę lub że dolegliwość nigdy nie powróci. Zamiast tego udzielaj rzeczowych informacji i szukaj rozwiązań problemów opartych na faktografii.
  • odpocznij - negatywne emocje łatwo przylegają do człowieka i zostają z nim na dłużej. Po każdym spotkaniu z trudnym pacjentem znajdź chwilę na ochłonięcie i rozładowanie emocji. Dzięki temu przykre doświadczenie nie wpłynie na spotkanie z kolejnym - miejmy nadzieję - mniej problematycznym pacjentem.

Trudny pacjent - jak rozwiązać konflikt?

Z każdej konfliktowej sytuacji jest wyjście, trzeba tylko zrozumieć istotę problemu. Zamiast więc wdawać się w bezowocną kłótnię, spróbuj rzeczowo i bez uprzedzeń wyjaśnić przyczynę zachowania trudnego pacjenta. Następnie okaż mu zainteresowanie i chęć rozwiązania sprawy. Unikaj jednak przesadnej uległości, przymilania się lub na odwrót - nie okazuj poczucia wyższości.

Jak zapobiec konfliktowej sytuacji?

Nie ma pewnego sposobu na uniknięcie spotkania z trudnym pacjentem. Można jednak zminimalizować to ryzyko stosując kilka prostych metod:

  • w trakcie wizyty mów prostym i zrozumiałym językiem;
  • słuchaj uważnie pacjenta i zadawaj pytania pomocnicze;
  • rób notatki i odczytaj je pod koniec rozmowy, aby potwierdzić zebrane informacje;
  • dopilnuj, aby cały Twój personel był przygotowany na sytuację konfliktową;
  • dbaj o prawidłową rezerwację wizyty oraz informuj o wszelkich zmianach takich jak opóźnienia czy nieobecność lekarza. Pomóc w tym może dobrej jakości oprogramowanie medyczne, które ułatwi organizację pracy w Twoim gabinecie.