20 Luty 2024 | Księgowość w medycynie

Ubezpieczenie OC lekarza – czy można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Lekarze ponoszą różne wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niektóre z nich wynikają z obowiązków wiążących się z działalnością medyczną i innych przepisów regulujących zawód lekarza. Takim wydatkiem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarzy czy składka na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej. Lekarz może zaliczyć te opłaty do kosztów uzyskania przychodów, o ile wybrał opodatkowanie działalności w formie skali podatkowej lub podatku liniowego.

Spis treści

OC lekarza a koszty

Lekarz może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Ustawodawca nie wskazał zamkniętego katalogu wydatków mogących stanowić koszty uzyskania przychodu. Wszystko uzależnione jest od zasadności poniesienia danego kosztu oraz jego związku przyczynowo-skutkowego z prowadzoną działalnością.

https://lekarzplus.pl/

Kiedy wydatek stanowi koszt?

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jak potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 17.08.2020 r., 0114-KDIP2-1.4010.182.2020.1.OK: „Odmienna sytuacja ma miejsce, kiedy przynależność do określonego samorządu zawodowego jest w wielu przypadkach warunkiem koniecznym do prowadzenia danego rodzaju praktyki, działalności zawodowej, czy jak w omawianym przypadku - udzielania świadczeń zdrowotnych. Tak jest w przypadku lekarza, który wykonujące zawód podlega wpisowi na listę członków okręgowej izby lekarskiej i z tego tytułu ciąży na nim ustawowy obowiązek opłacania składki na rzecz samorządu lekarskiego. Podobnie jest w przypadku innych wolnych zawodów, m.in. adwokata, doradcy podatkowego, architekta, inżyniera. Wykonywanie tych profesji wiąże się z koniecznością przynależności do określonych zrzeszeń i obowiązkiem uiszczania składek członkowskich. W konsekwencji, w przypadku składek obowiązkowych (składek na rzecz organizacji, do których przynależność jest obowiązkowa lub składek, których obowiązek opłacania wynika wprost z przepisów), zasadą jest możliwość zaliczenia ich do kosztów, chyba że przepisy stanowią inaczej. Z punktu widzenia ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłacenie składek członkowskich w takim przypadku jest ściśle powiązane z przychodami podatkowymi. Jednocześnie w pełni spełniona jest definicja kosztu podatkowego zawarta w art. 22 ww. ustawy. Wydatek ten nie jest też wymieniony w art. 23 ust. 1 ww. ustawy, tj. katalogu kosztów niestanowiącym kosztów uzyskania przychodów. W takim przypadku opłaconą składkę można zaliczyć do kosztów podatkowych. Należy zauważyć, że zawód lekarza – udzielanie świadczeń zdrowotnych - można wykonywać w różnych formach, np. w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej lub w ramach działalności gospodarczej. (…)Reasumując, składki członkowskie opłacane na rzecz organizacji działających w oparciu o przepisy ustawy o organizacjach pracodawców oraz izbach gospodarczych, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów do wysokości limitu określonego w art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak zaliczyć OC dla lekarza w koszty uzyskania przychodu?

Zarówno składka na rzecz OiL, jak i OC lekarza nie zostały wymienione w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, tak więc mogą podlegać zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu. Odpowiedniego wpisu tego wydatku dokonuje się na podstawie potwierdzenia opłaty, jak np. wpłaty w kasie OiL lub potwierdzenia przelewu. Są to dowody potwierdzające poniesienie danego wydatku.

Autorka: Monika M. Brzostowska

Kancelaria podatkowa mmbkancelaria.pl