20 Grudzień 2023 | Księgowość w medycynie

Co lekarz może wrzucić w koszty uzyskania przychodu?

Lekarze prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową lub podatkiem liniowym ponoszą wydatki, które mogą obniżyć przychód do opodatkowania. Im wyższe koszty, tym niższy dochód, a w konsekwencji podatek do zapłaty. Co może być kosztem w działalności medycznej?

Spis treści

Co lekarz może wrzucić w koszty?

Lekarz może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Ustawodawca nie wskazał zamkniętego katalogu wydatków mogących stanowić koszty uzyskania przychodu.

Wszystko uzależnione jest od zasadności poniesienia danego kosztu oraz jego związku przyczynowo-skutkowego z prowadzoną działalnością. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4.04.2017 r., II FSK 3499/16, LEX nr 2288547, wskazał, że:

pojęcie kosztów uzyskania przychodów oparte jest na klauzuli generalnej, a to oznacza, że do tej kategorii zaliczyć można wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów (ich zabezpieczenia lub zachowania) z wyjątkiem taksatywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. Przy tym pozostawanie danego wydatku poza katalogiem określonym w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie uprawnia do przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, są z mocy prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczą przesłankę, jaką jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo˗ skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum”.

Dodatkowo należy pamiętać, że wydatki o charakterze osobistym nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu. Taki wydatkami będą np. prywatne wycieczki na wakacje, ubrania, aranżacja domu niezwiązanego z działalnością gospodarczą.

Z powyższego wynika, że wszelkie wydatki związane z działalnością gospodarczą mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Takie wydatki to np.:

  • czynsz najmu lokalu,
  • wyposażenie gabinetu np. niezbędny sprzęt,
  • wynagrodzenia pracowników,
  • zakup materiałów naukowych,
  • zakup szkoleń,
  • składki na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej,
  • usługi telekomunikacyjne, za Internet,
  • zakup telefonu, laptopa,
  • leasing na samochód, zakup samochodu,
  • usługi księgowe etc.

Kiedy wydatek stanowi koszt?

Wydatek stanowi koszt, jeśli spełnia następujące warunki:

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 18.05.2023 r., 0114-KDWP.4011.1.2023.2.ASZ, LEX nr 676603, wskazał, że:

Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów wskazanej ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów.

Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów”.

W konsekwencji lekarz powinien zweryfikować, jakie wydatki są dla niego niezbędne do osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia, zachowania źródła przychodu. Przy czym należy pamiętać o katalogu wydatków, które ustawodawca wyszczególnił, jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodu, mimo ich przyczynowo-skutkowego związku z działalnością gospodarczą.

Autorka: Monika M. Brzostowska

Kancelaria podatkowa mmbkancelaria.pl