Porady dla lekarzy
Jak blog medyczny pomoże wypromować Twój gabinet?
Chcesz pozyskiwać pacjentów w sieci? Najpierw musisz sprawić, żeby dowiedzieli się o Twoim gabinecie. Pomoże Ci w tym blog medyczny. Choć takie rozwiązanie wymaga nieco pracy i cierpliwości, długofalowe korzyści są tego warte! Sprawdź, jak prowadzić bloga medycznego i jakie treści warto na nim zamieszczać.
Blog medyczny – co należy o nim wiedzieć?
Pierwotnie blogi funkcjonowały jako internetowe dzienniki (ang. web log - dziennik sieciowy), lecz w ciągu ostatnich kilku lat ich rola uległa sporej zmianie. Dawniej miały one formę amatorskich stron prowadzonych hobbystycznie, dziś w wielu przypadkach stanowią w pełni profesjonalne witryny internetowe. Dużą popularnością cieszą się obecnie zwłaszcza blogi firmowe. Wynika to z faktu, że strony te przynoszą korzyści zarówno czytelnikom, jak i samej firmie.
Firmowy blog to najczęściej podstrona z poradami dotyczącymi branży, w której działa dane przedsiębiorstwo. Jeżeli planujesz stworzenie takiej witryny, najlepiej na początek określ grupę docelową, dla której będziesz tworzyć treści. W wypadku lekarzy, którzy chcą wypromować swój gabinet, taką grupą będą oczywiście pacjenci. Dzięki określeniu grupy docelowej dowiesz się, jakie treści warto tworzyć, tak aby były one przydatne dla odbiorcy.
Zbuduj swój autorytet
Blog firmowy, a w Twoim przypadku - blog lekarski - nie tylko odgrywa rolę źródła informacji, ale i pomaga zbudować autorytet w oczach czytelnika. Na blogu lekarz może się bowiem dzielić wiedzą i poradami udowadniającymi jego kompetencje i doświadczenie.
Warto zaznaczyć, że bardziej szczegółowe porady powinny dotyczyć wyłącznie drobnych problemów, z którymi pacjent powinien móc bezpiecznie poradzić sobie na własną rękę. Przy bardziej zaawansowanych schorzeniach wpisy mogą spełniać rolę informacyjną i zachęcać do wizyty u specjalisty.
Jak blog może zwiększyć popularność Twojego gabinetu?
Blog medyczny doskonale sprawdzi się również jako narzędzie do pozycjonowania strony Twojego gabinetu. Dzięki niemu więcej osób trafi na witrynę z wyszukiwarki, wpisując konkretne frazy kluczowe zawarte we wpisach.
Jest to tzw. ruch organiczny, który pozyskasz bez dodatkowych nakładów finansowych, czyli np. płatnych reklam. Należy jednak brać pod uwagę to, że rozwinięcie bloga tak, aby był on skuteczny, wymaga czasu oraz tworzenia odpowiednio zoptymalizowanych treści.
Witryna medyczna – jakie treści warto na niej zamieszczać?
Zastanawiasz się, jakie tematy powinien obejmować blog lekarza? Dobrym wyborem będą przede wszystkim artykuły z poradami dotyczącymi badań, chorób i innych kwestii związanych ze zdrowiem.
Teksty powinny mieć charakter informacyjny, tak aby były jak najbardziej przydatne dla pacjenta. Z tego samego względu warto też unikać nadmiaru skomplikowanego słownictwa - porady muszą być zrozumiałe. Przy terminach specjalistycznych, które mogą budzić wątpliwości u czytelnika, warto zamieszczać wyjaśnienie.
Skąd czerpać pomysły na tematy artykułów?
Dobrym sposobem na pozyskiwanie tematów na bloga jest analiza konkurencji. To proste - jeżeli inne blogi medyczne piszą o danej tematyce, możemy założyć, że jest ona popularna i warto omówić ją również u siebie. Aby się upewnić, warto skorzystać z narzędzi SEO do wyszukiwania słów kluczowych - najprostsze z nich są dostępne za darmo.
Możesz też pójść w drugą stronę i postawić na bardziej niszowe treści - takie, o których jeszcze nikt nie wspominał. W tym wypadku również przyda się analiza słów kluczowych, aby mieć pewność, że odpowiedzi na dane tematy są wyszukiwane i mają potencjalne grono czytelników.
Jak tworzyć skuteczne wpisy blogowe?
Wpisy na blogu medycznym powinny być przede wszystkim merytoryczne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy, aby nie przekazywać czytelnikowi błędnych informacji i w ten sposób mu nie zaszkodzić. Zadbaj o to, aby artykuły były przydatne i pomocne.
Sama treść to jednak nie wszystko, zwłaszcza jeśli zależy Ci na wypromowaniu bloga. Żeby osiągnąć sukces, zadbaj o kwestie techniczne. Na początek warto przyjrzeć się strukturze tekstu. Koniecznie umieść w nim nagłówki i podziel go na małe akapity, aby był czytelny i przejrzysty. Nie zapominaj również o pogrubieniu najważniejszych fragmentów.
Skuteczne pozycjonowanie nie obędzie się bez elementów SEO, czyli optymalizacji strony dla wyszukiwarki. W wypadku tekstów blogowych najistotniejsze będzie zastosowanie fraz kluczowych. Nie wystarczy ich jednak przypadkowo wpleść w tekst - powinny pojawiać się w nim naturalnie i w odpowiednim natężeniu.
Kto powinien pisać teksty na blogi o medycynie?
Z uwagi na to, że skuteczne prowadzenie bloga wymaga częstych publikacji, a tym samym sporej ilości czasu na ich tworzenie, warto pomyśleć o powierzeniu go specjaliście. Zwłaszcza że dla osiągnięcia jak najlepszych efektów istotna jest też wiedza o SEO. Dobrym wyborem do takiego zadania będzie zatem doświadczony copywriter. Aby mieć pewność, że artykuły jego autorstwa są prawidłowe, warto sprawdzać je pod kątem merytorycznym.
Czy lekarz może samodzielnie prowadzić bloga na stronie gabinetu? Oczywiście - pod warunkiem, że ma wystarczającą ilość czasu na regularne publikacje. Dodatkową zaletą będzie stosowanie fraz kluczowych.
Od czego zacząć promowanie gabinetu w internecie?
Początki promowania własnej strony internetowej nie są łatwe. Dotyczy to witryn ze wszystkich branż, nie tylko gabinetów lekarskich. Jeżeli przed założeniem bloga chcesz wprawić się w działaniu w sieci, zacznij od wizytówki internetowej.
Możesz ją stworzyć na podstawie gotowych elementów, które zapewni Ci Lekarz PLUS. W aplikacji znajdziesz szablon umożliwiający łatwe dodawanie grafik, najważniejszych informacji o Twojej firmie oraz formularza rezerwacji wizyt. To dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z internetową promocją gabinetu lekarskiego.