Porady dla lekarzy
Jak urządzić gabinet lekarski, aby był funkcjonalny i spełniał wszystkie normy?
Urządzanie gabinetu lekarskiego może wydawać się skomplikowane, ponieważ wymaga pogodzenia ze sobą różnych potrzeb i wymogów. Aranżacja musi jednocześnie spełniać normy prawne, zapewniać komfort pacjentom, a także być funkcjonalna dla samego specjalisty. Warto dodatkowo pomyśleć również o akcentach zapewniających pomieszczeniu odpowiedni styl. Jak urządzić gabinet lekarski i co należy wziąć pod uwagę? Przekonajmy się.
Jakie normy musi spełniać gabinet lekarski? Wymogi sanepidu
Kluczowym elementem planowania gabinetu lekarskiego jest uwzględnienie wymogów prawnych – bez ich spełnienia praktyka lekarska nie będzie mogła w ogóle funkcjonować w danym miejscu, ponieważ nie przejdzie odbioru sanepidu. Zasady dotyczące metrażu i wyposażenia gabinetów reguluje Ustawa o działalności leczniczej oraz Rozporządzenie Ministrów z 26 marca 2019 roku.
Następnym krokiem jest wykończenie gabinetu. Naczelna zasada mówi, że wszystkie powierzchnie w gabinecie lekarskim powinny sprzyjać zachowaniu higieny i być odporne na regularną dezynfekcję. Posadzka musi być wykonana z twardego i wytrzymałego materiału, który zniesie intensywne użytkowanie i bardzo częste mycie.
Podobnie jest ze ścianami – ich powierzchnia nie może być porowata, a przy tym musi umożliwiać skuteczne czyszczenie. W gabinecie lekarskim wymagana jest również umywalka z podłączeniem do ciepłej i zimnej wody, ze ścianami wokół pokrytymi materiałami przeciwdziałającymi nasiąkaniu wodą (najczęściej wybierane są kafle).
Jakie meble do gabinetu lekarskiego wybrać?
Odpowiednio dobrane meble to również istotne elementy gabinetu lekarskiego. Jako że specjalista korzysta z nich każdego dnia, powinny być funkcjonalne i wytrzymałe. Aby nic nie utrudniało czyszczenia podłogi, wszystkie szafki muszą być wyposażone w nóżki. Sporą wygodę zapewni duża liczba szuflad, która pozwoli przechowywać wszystkie niezbędne akcesoria.
W gabinecie lekarskim nie może zabraknąć oczywiście mebla ułatwiającego badanie pacjenta, czyli kozetki lub fotela. Najlepiej zdecydować się na model z obiciem łatwym do czyszczenia – największą popularnością zdecydowanie cieszy się skóra, naturalna lub syntetyczna. Warto postawić również na obszerne biurko z mocnym blatem, które pomieści komputer, notes i inne przydatne sprzęty oraz przedmioty. Niezbędne będzie ponadto wygodne krzesło, najlepiej na kółkach, które pozwoli spędzić kilka godzin w pozycji siedzącej bez bólu pleców. Należy zadbać także o komfortowe siedziska dla pacjentów.
Gabinet lekarski dla dzieci – jak urządzić przestrzeń dla małych pacjentów?
Dla dziecka wizyta u lekarza jest często sporym wydarzeniem, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miało ono zbyt wielu takich doświadczeń. Jeżeli maluchy stanowią większość Twoich pacjentów, warto zadbać o to, aby z nich czuł się w Twoim gabinecie jak najbardziej komfortowo. Postaw na kolorowe akcenty, aby pomieszczenie prezentowało się przyjaźnie i przytulnie. Dobrym wyjściem może być fototapeta z rysunkowymi zwierzętami lub postaciami z bajek położona na fragmencie ściany. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby miała ona łatwą w czyszczeniu powierzchnię. Zadbaj także o spójne kolorystycznie meble.
Jak urządzić mały gabinet lekarski?
Słowo klucz przy urządzaniu większości przestrzeni, w tym również gabinetu lekarskiego, to umiar. Meble nie powinny zagracać pomieszczenia, ale musi być ich na tyle dużo, aby pomieściły wszystko, co niezbędne. Jeżeli dysponujesz najmniejszym dopuszczalnym metrażem, czyli 12 m², odpowiednie rozplanowanie jest szczególnie istotne. Z jednej strony praca w gabinecie powinna być wygodna dla Ciebie, z drugiej – wystrój nie powinien przytłaczać pacjenta.
W takim wypadku dobrą opcją będą szafki wiszące, dzięki którym oszczędzisz miejsce na podłodze. Koniecznie zadbaj też o szuflady pod biurkiem. Zagospodarujesz w ten sposób wolną przestrzeń i dodatkowo uporządkujesz potrzebne przedmioty. Aby optycznie powiększyć gabinet, postaw na jasne kolory ścian i mebli.