Porady dla lekarzy
Jakie są uprawnienia lekarza w trakcie stażu podyplomowego?
Po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów na kierunku lekarskim lub lekarsko- dentystycznym, lekarz (lekarz dentysta) odbywa staż podyplomowy. Dopiero po odbyciu stażu podyplomowego oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku z Lekarskiego Egzaminu Końcowego uzyskuje pełne prawo wykonywania zawodu. Jakie są uprawnienia lekarza w trakcie stażu podyplomowego?
Umowa o staż – co warto wiedzieć?
Lekarz (lekarz dentysta) odbywa staż podyplomowy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony w celu przygotowania zawodowego. Staż ma zapewnić pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz praktyczną naukę udzielania świadczeń zdrowotnych. Lekarz (lekarz dentysta) odbywający staż podyplomowy nazywany jest lekarzem stażystą.
Staż rozpoczyna się dwa razy w roku w terminach 1 października i 1 marca. Staż lekarza trwa 13 miesięcy, a lekarza dentysty – 12 miesięcy.
Informacje na temat zasad odbywania stażu podyplomowego znajdziemy w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 24 lutego 2023 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty.
Jaki jest czas pracy lekarza stażysty?
Lekarz stażysta odbywa staż podyplomowy przez cały okres trwania tego stażu w wymiarze czasu równym czasowi pracy lekarza zatrudnionego w podmiocie leczniczym oraz pełni dyżury medyczne w wymiarze godzinowym określonym w programie stażu podyplomowego oraz w ramach indywidualnego harmonogramu realizacji stażu podyplomowego ustalonego przez opiekuna danej części stażu podyplomowego.
Lekarz stażysta pełni jeden dyżur w tygodniu w wymiarze 10 godzin i 5 minut lub dwa dyżury w tygodniu w wymiarze 5 godzin oraz 5 godzin i 5 minut.
Staż personalizowany
Lekarz stażysta ma możliwość personalizacji do 10 tygodni stażu poprzez wybór interesujących go dziedzin medycyny (zabiegowych, niezabiegowych i teoretycznych). Personalizacja umożliwia wybór do 3 dziedzin medycyny trwających łącznie 10 tygodni z dowolnym podziałem, przy czym wybrane dziedziny nie mogą trwać krócej niż 2 tygodnie. Lekarz stażysta ma możliwość odbycia tego stażu w innych podmiotach niż macierzysty (nie więcej niż trzech podmiotach uprawnionych do prowadzenia stażu podyplomowego albo do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny).
Dzięki spersonalizowanej ścieżce kształcenia lekarz stażysta może poznać realia pracy w dziedzinach, które są dla niego interesujące i w których będzie chciał się dalej rozwijać.
Jakie czynności może podejmować lekarz stażysta samodzielne?
Zgodnie z przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarz stażysta jest uprawniony do samodzielnego:
- Przeprowadzania przedmiotowego i podmiotowego badania pacjenta;
- wydawania skierowań na badania laboratoryjne oraz inne badania diagnostyczne;
- udzielania informacji o stanie zdrowia pacjenta;
- zlecania czynności pielęgnacyjnych;
- doraźnego podania lub zlecenia podania pacjentowi leków w stanach nagłych, a jeżeli są to leki silnie lub bardzo silnie działające – po zasięgnięciu, w miarę możliwości, opinii innego lekarza;
- samodzielnego stosowania zleconych przez lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu na czas nieokreślony metod diagnostycznych i leczniczych, których praktyczna umiejętność została stwierdzona przez opiekuna;
- stwierdzania zgonu;
- wystawiania recept, z wyłączeniem recept "pro auctore" i "pro familiae".
Czynności niesamodzielne lekarza stażysty
Do katalogu czynności niesamodzielnych lekarza stażysty należą:
1) udzielanie porad lekarskich;
2) wydawanie zleceń lekarskich;
3) wydawanie skierowania na badania wymagające metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta;
4) wspólne z lekarzem posiadającym prawo wykonywania zawodu na czas nieokreślony stosowanie metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta oraz wspólne z nim wykonywanie zabiegów operacyjnych objętych programem stażu podyplomowego;
6) prowadzenie historii choroby i innej dokumentacji medycznej we współpracy z opiekunem,
7) wydawanie opinii i orzeczeń lekarskich po uzgodnieniu ich treści z opiekunem;
8) pełnienie dyżurów medycznych z lekarzem pełniącym dyżur samodzielnie.
Lekarz stażysta odbywa staż pod nadzorem opiekuna. Opiekunem może być lekarz specjalista w określonej dziedzinie medycyny albo lekarz dentysta, który pracuje w zawodzie co najmniej 5 lat.
Autorka: adwokat Justyna Macias