03 Styczeń 2024 | Księgowość w medycynie

Kasa fiskalna dla lekarzy – kiedy jest niezbędna? Najważniejsze informacje

Lekarze prowadzący działalność gospodarcza, którzy świadczą usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów muszą rejestrować sprzedaż za pośrednictwem kasy rejestrującej. Co w przypadku lekarzy na kontraktach? Pewne ułatwienia dotyczą tych, którzy świadczą usługi lekarskie on-line.

Spis treści

Kasy fiskalne dla lekarzy – rozporządzenie

W myśl § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2442 z późn. zm.) zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się do usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, z wyłączeniem usług świadczonych przez osoby wymienione w poz. 48 załącznika do rozporządzenia.

Chodzi tu o usługi świadczone osobiście przez osoby niewidome posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zatem jeżeli lekarz prowadzi prywatną praktykę lekarską, obowiązany jest do posiadania kasy rejestrującej. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej winna być dokumentowana paragonami z kasy.

Kiedy kasa fiskalna dla lekarzy nie jest konieczna?

W przypadku usług medycznych świadczonych on-line jest możliwość nieewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej. Przepisy wskazują, że zwalnia się z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Tym samym teleporady, jeżeli lekarz otrzyma wynagrodzenie za pośrednictwem konta bankowego, nie muszą być udokumentowane paragonem.

Kasa fiskalna dla lekarza a kontrakt B2B

Inaczej sprawa wygląda w przypadku lekarzy na kontraktach B2B. Nie świadczą oni bezpośrednio usług w ramach praktyki na rzecz pacjentów, a są podwykonawcą podmiotu leczniczego. W związku z tym ich sprzedaż udokumentowana jest fakturą wystawioną na kontrahenta, a nie paragonem na rzecz poszczególnych pacjentów. W związku z tym, do momentu, w którym nie rozpoczną świadczenia usług dla pacjentów, nie będą mieli obowiązku zakupu kasy rejestrującej.

Podatnicy, którzy kupują kasę rejestrującą, mają możliwość skorzystania z ulgi na jej zakup. Ulga na zakup kasy wynosi 90% ceny netto kasy, jednakże urząd skarbowy zwróci nie więcej niż 700 zł. Lekarze, aby otrzymać ulgę na zakup kasy, mają obowiązek złożyć wniosek o zwrot kosztów na zakup kasy. Wniosek składa się do naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek powinien zawierać przede wszystkim: imię i nazwisko (lub nazwę), adres, NIP, numer rachunku bankowego. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć:

  • fakturę za zakup kasy fiskalnej oraz dowodu zapłaty całej należności za kasę,
  • kopię raportu fiskalnego miesięcznego, który wystawiłeś na kasie fiskalnej - jako potwierdzenie prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Wzór wniosku o zwrot kosztów na zakup kasy jest dostępny na www.biznes.gov.pl.

Autorka: Monika M. Brzostowska

Kancelaria podatkowa mmbkancelaria.pl